Výlet na Karlštejn je teprve v plánu. Podnikneme ho s Pítem ale možná se ještě někdo přidá.

Plán je vyrazit ráno z Palmovky metrem na Smíchovské nádraží a odtud busem do Zbraslavi. Ze Zbraslavi z náměstí totiž vede přímo červená turistická trasa až na Karlštejn. A není to jen tak ledajaká trasa, jedná se o část takzvané Svatojakubské cesty, po které putují poutníci až do Santiaga.

Detail trasy je zde: https://mapy.cz/s/1nEsU

GPX soubor pak tady: https://spajk.cz/ftp/route.gpx

Mapy.cz bohužel neumožňují vložení celé trasy v iframu, pouze vložení mapy s místem jednoho bodu – proto link a ne interaktivní mapka.

Detaily o cestě se zde objeví hned jak bude slušné počasí 🙂 Tak zatím alespoň trocha teorie:

Karlštejn (něm. Karlstein), v obrozenecké době nazýván také Karlův Týn[1], je středověký hrad, nacházející se v katastrálním území Budňany v městysi Karlštejn v okrese Beroun, asi 30 km jihozápadně od Prahy, uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český kras. Hrad byl založen okolo roku 1348 jako soukromé reprezentativní sídlo římského císaře a českého krále Karla IV. Teprve až postupem času, po Karlově císařské korunovaci v Římě roku 1355, pozměnil císař účel hradu coby klenotnice pro uschování říšských korunovačních klenotů a souboru svatých ostatků.[2] České korunovační klenoty byly na hrad převezeny až počátkem 20. let 15. století.[3] V současnosti je hrad významnou národní kulturní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Každoročně hrad navštíví přes 200 000 turistů.[4] Výzdoba nejcennějšího prostoru kaple sv. Kříže ve Velké věži je ukázkou vyspělého gotického malířství. Hrad je ve vlastnictví České republiky, jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav a je veřejnosti přístupný.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *